Кривизна щодо опіуму в Податковому Кодексі виправлена

Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу України, якими виправила деякі недолугі його норми, що змусили б безпідставно перереєстровуватися тисячі релігійних організацій.

Відповідний законопроект №5050, внесений народними депутатами Унгуряном П.Я., Продан О.П., Кіршем О.В., Козаком Т.Р., Логвинським Г.В., Кришиним О.Ю., був прийнятий Верховною Радою 6 жовтня 281 голосом.

Нагадаємо, що згідно з визначенням п.п.14.1.121 ст.14 Кодексу неприбуткові підприємства, установи та організації — це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Остання визначає вимоги, дотримання яких є необхідним для визнання підприємства, установи та організації неприбутковою організацією. Зокрема, відповідно до абзацу третього підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Кодексу, установчі документи неприбуткової організації повинні містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.  Установчі документи релігійних організацій, природно, такої заборони не містять.

Необхідність дотримання вимог зазначених положень Податкового кодексу України вимагає від релігійних та інших неприбуткових організацій внесення змін до своїх установчих документів, що, зокрема, передбачено і абзацом першим пунктом 35 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України, який визначає, що неприбуткові організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані до кінця 2016 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу. Відповідно ж до абзацу другого вказаного пункту неприбуткові організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій, а відтак – підлягають оподаткуванню на рівні з комерційними підприємствами… відповідно до згаданих норм Кодексу до кінця 2016 року має відбутися двоетапна перереєстрація усіх понад 34 тисяч релігійних організацій, що вимагає значних витрат бюджетного ресурсу, є недоцільним по суті та по факту є неможливим для практичної реалізації органами державної влади. Так, відповідно до статті 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», 1526 релігійних організацій (релігійні центри, управління, монастирі, релігійні братства, місії та духовні навчальні заклади) мають пройти процедуру реєстрації змін до своїх статутів (положень) у Мінкультури, а решта 33085 релігійних організацій (релігійні громади) в обласних, Київській міській держадміністраціях.зазначають автори законопроекту

Законопроект, у разі його підписання Президентом, усуне ці протиріччя стосовно релігійних організацій. Крім того, для всіх неприбуткових організацій вводиться корисна норма, за якою неприбуткові підприємства, установи та організації не можуть бути виключені з Реєстру неприбуткових установ та організацій лише з тієї підстави, що у контролюючого органу відсутні копії їх установчих документів.

Звертаючи увагу на спрямованість законопроекту №5050, багато аналітиків помилково вирішили, що він стосується звільнення церкви від оподаткування. Насправді, релігійні організації за своєю природою були і є неприбутковими, тому не обкладалися і не мають обкладатися податком на прибуток, що є звичайною всесвітньою практикою.

Скасовані лише необґрунтовані вимоги, які фактично змушували релігійні організації вносити зайві і  безглузді зміни в статутні документи, і ще при тому, що для таких змін, на відміну від звичайних громадських організацій, їм треба проходити доволі складні бюрократичні процедури.

Читати також:

Поліцейська відзнака неполіцейським громадянам.

Суд скасував нарахування податку на землю під багатоповерховим будинком.

ХНУРЕ продовжує боротись з корупцією

Published by: Леонід Маслов

Leave a Reply