Податкова програла транспортний податок

Якщо 5-річний термін використання автомобілю спливає в середині року, транспортний податок за такий рік взагалі не сплачується. Так вирішив суд у спорі за позовом нашого клієнта до податкової. В суді виступала наш спеціаліст Ірина Шрамко.

Нагадаємо, що починаючи з 1.01.15 власники легкових автомобілів віком менше п’яти років і об’ємом циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. мали сплачувати транспортний податок 25000 тис. грн щороку. З 1.01.16 податок сплачується в залежності не від “кубиків”, а від ринкової вартості авто — якщо вона перевищує 750 мінімальних зарплат (1 033,5 тис. грн).

В редакції Податкового кодексу України (надалі за текстом — Кодекс), що діяла у 2015 році, податок стягувався з автомобілів, які використовувалися до 5 років. Це положення викликало низку непорозумінь, зокрема щодо того, що вважається датою початку використання і чи сплачується податок у тому році, коли спливає п’ятирічний термін з цієї дати, адже в такому році автомобіль використовується більше 5 років.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.16 по справі № 820/11429/15 (не набрало законної сили) наш позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення прийняте ДПІ в Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів, яким інспекція визначила власнику автомобілю транспортний податок за 2015 рік за автомобіль, придбаний у квітні 2010 року. Зокрема суд зазначив, що автомобіль використовується понад 5 років, а отже не є об’єктом оподаткування в розумінні положень Кодексу. Крім того, спірне податкове повідомлення-рішення сформовано відповідачем 02.09.2015 року, тобто пізніше граничного строку (1 липня), встановленого підпунктом 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Кодексу.

З нашої точки зору, нечітке законодавче визначення у Кодексі терміну служби автомобілю та об’єкту оподаткування, неузгодженість податкового періоду для транспортного податку (календарний рік) з часом нарахування (1 липня) та призводить до необхідності вирішення спірних питань з цього приводу на користь платників податку.

Як приклад, у нашому спорі, що розглядався, автомобіль перестав бути об’єктом оподаткування у квітні 2015 року, адже саме у квітні досягнув 5-річного віку, проте податковим періодом є календарний рік. Пропорційну часткову сплату податку Кодекс передбачає лише у випадку продажу автомобілю в середині року, а ніяк не у разі завершення терміну 5 років експлуатації.

У діючій редакції Кодексу непослідовність, пов’язана з некратними податковому періоду строками, усунута. Наразі об’єктами оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати. Таким чином, по-перше, вимірюється все з “року випуску”, що можливо чітко встановити з техпаспорту, а не з незрозумілого “початку використання”. Вживання терміну “з року випуску яких минуло…” означає, що відлік п’ятирічного строку починається з 1 січня року випуску автомобілю. Наприклад у 2016 році податок буде стягуватись за автомобілі 2011 року випуску і пізніше.

За логікою закону, автомобілі 2016 року випуску, набуті після 1 квітня 2016 року, будуть оподатковуватись вперше лише у 2017 році, адже до 1 квітня органи МВС мають надіслати відомості на підставі яких податок розраховується податковим органом до 1 липня.

Published by: Леонід Маслов

Leave a Reply