Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроект 3224 на виконання зобов’язань України з лібералізації візового режиму з ЄС, який після його остаточного ухвалення встановить перелік та форму документів, що посвідчують особу українських мешканців.
Паспорт громадянина України у вигляді ID-картки з безконтактним електронним носієм буде видаватися з 14 років і кожні 10 років оновлюватися.
Постановою від 28.01.16 Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, на виконання зобов’язань України з лібералізації візового режиму з Європейським Союзом (реєстр. № 3224), внесений Кабінетом Міністрів України, доручивши Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням зауважень і пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.
Документом пропонуються наступні зміни.
З переліку документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну виключено проїзний документ дитини та в перелік додано посвідчення члена екіпажу.
Дані про шлюб та/або його розірвання у паспорт не вносяться.
Усувається казус, який унеможливлював шлюб з особою без громадянства.
Внесено низку технічних правок до Закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», зокрема відцифровані відбитки пальців рук особи при оформленні закордонного паспорта вносяться в Реєстр обов’язково, а для внутрішнього паспорта — за згодою особи.
Паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка трудового мігранта містять безконтактний електронний носій.
Посвідчення особи на повернення в Україну, посвідчення водія, не містять безконтактного електронного носія.
Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку — на 10 років.
До безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, яка досягла вісімнадцятирічного віку, окрім інших даних (фото, підпис, відбитки пальців, тощо) вносяться засоби електронного цифрового підпису у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон.
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон видається заявникові не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання або не пізніше ніж через 7 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його термінове отримання.
Закон скоріш за все буде в основному діяти з дня опублікування.