З 1 січня 2019 набрали чинності норми Закону України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» (Закон № 2628).
Законом впроваджено низку змін до Податкового кодексу України, зокрема:
збільшено ставки акцизного податку на тютюнові вироби на 9% ( набирає чинності з 1 липня 2019 року);
встановлено нульову ставку акцизного податку на спирт етиловий, який використовується для виробництва харчового оцту, парфумерно-косметичної продукції та продукції технічного призначення;
конкретизовано визначення акцизного складу, запроваджено поняття «акцизного складу пересувного» та його кваліфікаційні ознаки (пп.14.1.61 п.14.1 ст.14 ПК України);
підвищено ставку екологічного податку за викиди двоокису вуглецю (СО2) стаціонарними джерелами з 0,41 грн за тонну до 10 грн за тонну та запроваджено поетапне підвищення ставки до рівня 30 грн за тонну у 2023 році (щорічне підвищення на 5 грн за тонну);
збільшено ставку рентної плати за користування надрами для видобування нафти і конденсату на 2%: з 29%/14% до 31%/16% (залежно від глибини залягання) та залізної руди на 0,8% (з 8% до 8,8%);
знижено неоподатковувану вартість міжнародних посилок зі 150 до 100 євро (набирає чинності з 1 липня 2019 року);
встановлено ставку податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, не більше 0,1% та надано право місцевим радам, у разі необхідності, встановлювати окремі ставки земельного податку за лісові землі;
збільшено на 50% ставку рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;
запроваджено процедури звітування контролюючими податковими органами перед органами місцевого самоврядування щодо сум нарахованих і сплачених податків і зборів до місцевих бюджетів, включаючи розміри відповідної заборгованості, надмірної сплати, суми списаного боргу та наданих податкових пільг (зміни до пп.12.3.3 п.12.3 ст.12 ПК України);
запроваджено визначення «нормативу витрат на виплати страховим посередникам» (пп.14.1.1251 п.14.1 ст. 14 ПК України);
регламентовано повноваження податкових органів звертатися до суду щодо вилучення в дохід держави (конфіскації) пального або спирту етилового, транспортних засобів, ємностей та обладнання при виявленні фактів порушення сплати податку з алкогольних напоїв і тютюнових виробів;
змінено на 10 робочих днів (замість 10 календарних днів) термін адміністративного досудового оскарження рішення податкового органу;
збільшено до 15 робочих днів (замість 10 днів) строк прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення;
збільшено до 10 днів (замість 5 днів) термін, протягом якого платник податків має право подати контролюючому органу, що проводив перевірку, заперечення на акт перевірки та/або додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником у податковій звітності;
Згідно з попередньою редакцією пункту 44.7 статті 44 Податкового кодексу України, платник податків мав право подати контролюючому органу, який проводив перевірку, заперечення та/або додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності у термін п’ять робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки. Саме цей термін з 1 січня збільшено на 10 робочих днів.
Згідно з пунктом 56.2 статті 56 в попередній редакції ПКУ, платник податків мав право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення протягом 10-ти календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується якщо вважав, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов’язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених ПКУ або іншими законами України.
З 1 січня 2019 року строк подання вищезазначеної скарги також змінився – з 10 календарних на 10 робочих днів.