Мобілізація в Україні. Відповідаємо на найпоширеніші запитання.

мобілізація повістки
Photo: Мобілізація в Україні: відповіді від Адвокатського обʼєднання “СЕНС Коммода Лєкс”

З початком повномасштабного вторгнення російської армії на нашу землю, від 24 лютого в Україні було оголошено про початок загальної мобілізації, яку 18 травня за пропозицією президента Зеленського було продовжено до кінця літа 2022 року. 

Команда юристів Адвокатського обʼєднання “СЕНС Коммода Лєкс” отримує чимало запитань з приводу військового обліку та мобілізації, тому, ми підготували для вас матеріал, де розглядаємо, пояснюємо та відповідаємо на найпоширеніші запитання стосовно призову. 

 

Хто, де і коли може вручати Вам повістку?

Представники ТЦК та СП (це “нові військкомати”), Ваш роботодавець. На практиці це можуть бути ще представники органів місцевого самоврядування, органів внутрішніх справ. Однак, це не входить до функцій органів поліції, які часто супроводжують працівників військкоматів.

Якщо виникає ситуація, коли Ви передбачаєте отримання повістки, уважно перевірте документи представників на підтвердження їх повноважень. У час виконання обов’язків, представники ТЦК мають бути у військовій формі.

 

Де і коли?

Немає чітких меж, як саме військовий комісаріат має оповіщувати призовників. Є положення, що повинна бути “надіслана повістка”, проте військові комісаріати можуть сповіщувати призовників будь-яким способом, не забороненим законом. Хоч це і суперечить правовому порядку для держслубовців (діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України), проте … дивіться мій вступ.

Якщо Ви вирішите не брати повістку, то представники ТЦК складуть акт, що Ви були фізично перед ними присутніми і відмовились її отримати. За таке діяння передбачений адміністративний штраф. 

Варто пам’ятати, що законодавством не встановлена заборона видавати повістки особам на вулицях, блокпостах або будь-якому іншому місці. Тому якщо Вас застали, коли Ви були на прогулянці в парку, це не є аргументом законної відмови від отримання повістки. Про це неодноразово зауважували профільні органи, у тому числі й у своїх заявах Міністерство оборони України та Генеральний штаб

Довго можна сперечатись щодо повноти дотримання прав і свобод людини, коли держава реалізує свої повноваження в такий спосіб, але дивиться вона на цю проблематику саме так.

Не існує процедури примусового доставлення до ТЦК. Повноваження їх працівників у більшості випадків закінчуються на оповіщенні Вас про необхідність прибути в конкретний ТЦК та СП.

 

Які різновиди повісток бувають і які формальні вимоги до повісток?

Загалом за природою, повістки можуть бути:

  • Повістка для уточнення даних

Уточнення військово-облікових даних для оновлення інформації про склад сім’ї та стан здоров’я призовників, і військовозобов’язаних в першу чергу. Уточнюватися можуть також відомості про місце роботи тощо.

  • Повістка на медкомісію 

Ця повістка за підписом керівника ТЦК та СП зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. В результаті обстеження видається документ з висновком військово-лікарської комісії про придатність чи непридатність до військової служби. 

  • Повістка на призов

Вручення цієї повістки передбачає виклик до військового комісаріату для призову на службу. 

  • Повістка прибути на призовну дільницю 

Це може бути повістка “з’явитися з речами”, що не означає негайну відправку до війська, повістка “пропоную” та “наказую” чи мобілізаційний припис. Останній вручається військовозобов’язаному після проходження медкомісії, за умови визнання придатним до служби в армії, й зобов’язує громадянина з’явитися на призовний збірний пункт. Але сьогодні класифікація повісток нівелюється. Ви маєте розуміти, що перша повістка, яка може бути Вами отримана – може бути виключно з метою Вашого візиту до ТЦК, а далі сценарій може бути непередбачуваним.

 

Повістки часто-густо заповнюють в присутності призовника. Іноді навіть не вимагають підпису про її отримання. 

 

Повістка має формальні вимоги:

  • ПІБ, рік народження та адреса кому адресована повістка; 
  • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до ТЦК та СП, призов на військову службу);
  • дата, час та адреса — коли й куди необхідно з’явитися; 
  • назва органу, печатка, підпис, прізвище та ініціали керівника ТЦК та СП.

Щодо окремого питання з приводу відсутності на повістці дати її заповнення. Теоретично та практично це дає Вам можливість маневрувати із Вашим візитом до ТЦК та СП. Оскільки повістка містить вимогу з’явитися до ТЦК та СП у визначені часові строки (наприклад, протягом 24 годин), а з повісткою без дати її заповнення та вручення у Вас не існує початку відліку часу. Але якщо Ви отримуєте повістку особисто, то ставите підпис та дату її отримання власноруч. У такому випадку, відсутність попередньо заповненої дати самої повістки нівелюється.

 

Недотримання цих вимог ставить під сумнів юридичну силу повістки, але знову ж таки дивіться мій вступ. Пріоритет – роздати якомога більше повісток.

 

Що робити, якщо стукають у двері?

Згадати загальні правила поведінки із незнайомими особами і непроханими гостями. Двері в квартиру/офіс ламати не будуть. Єдиною підставою для проникнення в приміщення є рішення суду. Процедури за якою працівники ТЦК можуть отримати таке рішення не існує!

  • Заспокоїтись та не нервувати;
  • Запитати хто це;
  • Не бійтесь не відкрити двері, якщо за ними дійсно працівники ТЦК;
  • Не бійтесь когось образити своєю відмовою.

Памʼятайте, що є загальні правила безпеки у своєму житлі, яких варто дотримуватись незалежно від того, хто перебуває за дверима.

 

Що робити, коли повістку вручають на вулиці?

Пам’ятайте, що повістку може вручати лише окреме коло посадових осіб. Перевірте документи у тих, хто до Вас звертається. Як ми вже знаємо, повістку можуть Вам вручати, де завгодно. 

Якщо у Вас є відстрочка від призову (наприклад Ви навчаєтесь в вищому навчальному закладі) – потурбуйтесь про наявність при собі копії відповідного документа.

У випадку, якщо з Вами ведуть розмову особи не з числа працівників ТЦК (наприклад, тільки працівники поліції), Ви можете не отримувати повістку. В такому випадку підстав для притягнення до відповідальності немає. Однак важливо забезпечити певну публічність цього процесу. Одразу звʼяжіться з адвокатом.

 

Якщо розмову з Вами ведуть представники ТЦК та СП, а Ви не маєте підстав для відстрочки, за відмову від її отримання Вас можуть притягнути до адміністративної відповідальності.

 

Чого не варто робити?

  • Тікати;
  • Викидати свої військові документи у вікно;
  • Одразу відкривати двері;
    • Пам’ятайте, що Ви у себе вдома
    • Ніхто не буде вдератися у Вашу оселю
  • Погрожувати або агресивно себе поводити;
  • Вступати в довірливі неофіційні розмови з правоохоронцями та представниками ТЦК.



Яка відповідальність за відмову від отримання повістки?

Якщо Ви не візьмете повістку, то представники ТЦК складуть акт, що Ви були фізично перед ними присутніми і відмовились її отримати. За таке діяння передбачено адміністративний штраф. 

Загалом, на сьогодні найрозповсюдженішими видами правопорушень у сфері, повʼязаною з мобілізацією, є:

Адміністративна
(Кодекс України про адміністративні правопорушення)

За що

Скільки

Де

Незʼявлення на виклик повісткою 

Вперше – від 510 до 850 грн;

Повторно – 850 – 1700 грн

Cтаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

Зіпсуття військово-облікових документів

Вперше – від 510 до 850 грн;

Повторно – 850 – 1700 грн

Cтаття 211.  Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності

Кримінальна
(Кримінальний кодекс України)

Нез’явлення до ТЦК після проходження ВЛК/

Самовільне залишення ТЦК перед відправкою в частину/

Письмова відмова від проходження військової служби

Позбавлення волі від 3 до 5 років

Cтаття 336. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

 

Крім згаданих статей в Кримінальному кодексі України міститься ще відповідальність за:

  • Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу – карається обмеженням волі на строк до трьох років (ст. 335);
  • Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження – карається штрафом від трьохсот (5100) до п’ятисот (8500) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року (ч. 1 ст. 337).
  • Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів – карається штрафом від п’ятисот (8500) до семисот (11900) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років (ч. 2 ст. 337).

 

За даними публічних джерел, за злочини, вчинені в період введення в дію правового режиму воєнного стану було засуджено 22 особи, з яких 13 судами  Закарпатської області, 4 – Львівської, по 2 – Харківської та Волинської, 1 – Черкаської. Особи були засуджені за ст. 336 Кримінального кодексу України. Обвинувачення у більшості випадків звучало приблизно так:

 

“[дата] [особа], перебуваючи у приміщенні Мукачівського РТЦК та СП за адресою м. Мукачево, вул. Духновича, 89, будучи належним чином у встановленому законом порядку повідомленим працівниками вищевказаного центру про призов на військову службу під час загальної мобілізації, а також про наслідки відмови бути призваним та проходити військову службу під час мобілізації, оголошеної Указом Президента України <…>, останній, достовірно знаючи, що відповідно до Указу Президента України <…>, у звʼязку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з метою ухилення від призову за мобілізацією, без поважних причин, діючи умисно, в порушення вимог ст. 65 Конституції України, ст.ст. 1, 39 Закону України «Про військовий обовʼязок і військову службу України» <…>, ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» <…> та Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» <…> письмово відмовився від проходження військової служби і за таких обставин ухилився від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період

 

В інших випадках особи тікали з приміщень ТЦК, але недалеко… В інших регіонах таких прикладів ми не знайшли, що обумовлено більш важкою соціально-політичною обстановкою і переорієнтацією органів правопорядку та суду на інші задачі. 

 

Чи є перебування на обліку в іншому ТЦК підставою для законної відмови від отримання повістки? 

Формально – так, практично – ні. 

Варто пам’ятати, що у відповідності до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, якщо Ви змінюєте своє місце проживання, то Вам надано семиденний строк для того, щоб стати на облік там, куди Ви переїхали. 

Тому зі сторони законодавства, якщо Ви змінюєте свою дислокацію на тривалий строк, Ви зобов’язані бути там на військовому обліку.

Утім, якщо Ваша подорож є короткостроковою, то Ви можете попередити представників ТЦК, що Ви не затримуєтесь на їхній території надовго, через що не стаєте там на військовий облік, а тому зробите/вже зробили візит до ТЦК, в якому безпосередньо перебуваєте на обліку.

Кожна людина має право пояснити – або особі, яка їй вручає повістку, або представнику ТЦК – що вона стоїть на обліку за основним місцем проживання, і за потреби буде мобілізована там. Особливо це стосується офіцерів запасу, які проходили військову кафедру. 

Це також стосується внутрішньо-переміщених осіб, що виїхали з тимчасово окупованих територій. Факт перебування на обліку ВПО законодавчо передбачає Ваше перебування на обліку в ТЦК того району, куди ви тимчасово перемістились. Але варто пам’ятати, що у випадку переміщення з тимчасово окупованих території Ваша особова справа навряд чи збереглася і буде передана до відповідного ТЦК та СП, тому якщо Вам вручать повістку за умов існуючої відстрочки – то ціль такої повістки може бути для уточнення даних. 

 

На практиці мобілізація відбувається хаотично і ТЦК не звертає увагу на місце проживання або обліку призовника.

 

Як себе поводити у ТЦК та СП?

Памʼятайте, що з кожним днем ми віддаляємось від варварських і свавільних часів. Ви є людиною, яка має права і гарантії. Державні службовці діють у межах своїх повноважень. У ТЦК в 90% випадків Ви можете опинитись тільки за власним бажанням.

Вам буде надано направлення на ВЛК. Ця процедура вже набула рис бюрократизму. Ніхто не зацікавлений, щоб з Вами в Армії сталось щось страшне від переляку. В такому випадку той, хто підписав документи про Вашу придатність за станом здоровʼя, може понести відповідальність.

Якщо Ваш візит був викликаний бажанням підтвердити свою непридатність, то попіклуйтесь про наявність якомога більшої кількості документів щодо стану здоровʼя.

У випадку наявності суперечок зі службовцями не радимо вести себе занадто агресивно. Краще звернутись до адвоката, який допоможе вирішити Ваші із посадовими особами ТЦК непорозуміння.

Уважно ознайомлюйтесь з документами, що Вам дають на підпис. Якщо відбувається очевидне, на Вашу думку, порушення прав, не соромтесь зателефонувати адвокату за консультацією. Памʼятайте – Ви знаходитесь у середині формалізованого процесу.

Мобілізація внутрішньо переміщених осіб

У відповідності до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.

Виключень для згаданих категорій громадян закони України не мають.

 

Відношення до військової служби

  • Придатний – Ви підлягаєте мобілізації, якщо немає інших підстав для відстрочки.
  • Обмежено придатний – Ви можете бути мобілізовані, але лише на тилові позиції.
  • Непридатний (“білий квиток”) – Ви виключені з військового обліку. 

 

Як підтверджується непридатність до військової служби?

Відмітка про Вашу непридатність вноситься до Вашого військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного. Це саме те, що у народі називають “білим квитком”.

Непридатність може бути як безстрокова, так і строкова. Це рішення приймає ВЛК своєю постановою відповідно до вад здоров’я, які були виявлені. Здійснюється вивчення медичних документів з поліклінік та лікувальних закладів за місцем проживання та перебування на обліку (медичної карти амбулаторного хворого, виписки з медичної карти від дільничного лікаря, лікаря-педіатра дільничного, виписних епікризів, даних диспансерного обстеження та лікарського спостереження, результатів попередніх медичних оглядів, інших документів, що характеризують стан здоров’я). 

Окремі захворювання, які можуть викликати Вашу непридатність до військової служби Ви можете переглянути в таблицях додаткових вимог до стану здоров’я, що містяться в Додатку 3 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008.

Багато років “білий квиток” був гарантію не призову на військову службу. Реалії сьогодення такі, що навіть в такому статусі ТЦК може направити Вас для проходження ВЛК для підтвердження стану непридатності. 

Хто як не працівники ТЦК обізнані про те, як надавався часто-густо статус непридатності. Тому перед тим як дискутувати з ТЦК щодо такого статусу проконсультуйтесь з професіоналами (лікарем, адвокатом).

 

Висновок

Військовий облік роками вівся так-сяк. Вірогідність того, що Ви будете  притягнуті до відповідальності за неявку до ТЦК та СП мала, за виключенням областей на заході України (див. розділ про відповідальність). Пріоритети роботи цих органів інші, ніж зробити показники по кількості оштрафованих або засуджених військовозобовʼязаних.

Написане вище не означає, що про це варто згадувати під час спілкування з поліцією, ТЦК та СП або іншими представниками влади. З будь-якого правила або закономірності є виключення.

Для працівників ТЦК та СП мета виправдовує засоби. Зараз ТЦК та СП хочуть отримати інформацію про потенційний мобілізаційний резерв. 

Можна брати до уваги, що військовому обліку роками не приділялась увага. Але завжди існує “ризик”, що серед 500 ТЦК та СП знайдеться 1 або 10 в якому система обліку і координація діяльності з поліцією так побудовані, що доля кожної  врученої повістки контролюється. 

 

Пам’ятайте, що в лавах Збройних Сил України та інших військових формуваннях немає недостатку особового складу. Держава зацікавлена перш за все у вмотивованих людях. Отримавши повістку, не поспішайте бігти в ТЦК…

 

Published by: Василь Орєшкін

Leave a Reply