Надзвичайний vs воєнний стан. Зберігаємо спокій, ліквідуємо загарбників

СЕНС розʼяснює основні аспекти надзвичайного стану і відмінність від воєнного стану і зв’язку з рішенням РНБО.

Надзвичайний стан указом Президента і після погодження Верховною Радою буде введено на 30 днів на всій території України окрім Донецької та Луганської областей, в яких існує окремий режим.

Правовий режим надзвичайного стану визначений Законом 1550. Зокрема, парламент працює постійно (ст. 12), усі державні органи працюють як зазвичай (ст.9-13), військові адміністрації на відміну від воєнного стану не вводяться і армія не застосовується. Нацгвардія, СБУ та ВСП називаються військовим командуванням і підтримують звичайні органи влади, а не замінюють їх (ст. 10,11).
Заходи, які можуть застосовуватись в цьому режимі (ст. 16): встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування; обмеження руху транспортних засобів та їх огляд; посилення охорони громадського порядку та об’єктів; заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом; заборона страйків; примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.

Крім того, в даному випадку можуть бути застосовані такі додаткові заходи (ст. 18):

  1. запровадження комендантської години (заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби);
  2. перевірка документів та особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян;
  3. заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного органу
  4. тимчасове вилучення у громадян зареєстрованої вогнепальної і холодної зброї та боєприпасів, а у підприємств, установ і організацій – також навчальної військової техніки, вибухових, радіоактивних речовин і матеріалів, отруйних і сильнодіючих хімічних речовин;
  5. заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку;
  6. регулювання роботи цивільних теле- та радіоцентрів, заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів та радіовипромінювальних пристроїв особистого і колективного користування;
  7. особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі;
  8. порушення у порядку, визначеному Конституцією і законами України, питання про заборону діяльності політичних партій, громадських організацій в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Вилучення зброї хоч і передбачене законом, але вводитися не буде. Обмеження пересування буде стосуватися лише кордонів України.

Якщо майно, що було примусово відчужене у юридичних і фізичних осіб, після скасування правового режиму надзвичайного стану збереглося, колишній власник або уповноважена ним особа має право вимагати повернення такого майна у судовому порядку або вимагати надання йому взамін іншого майна, якщо це можливо. В протилежному випадку відшкодовується вартість майна.

Під час надзвичайного стану, як і разі воєнного стану забороняється внесення змін до Конституції України, проведення виборів, референдумів. Додатково заборонені зміні у виборчі закони (для воєнного стану це дозволяється).

СЕНС Консалтинг нагадує, що має в своєму складі щонайменше трьох військовослужбовців оперативного резерву, які готові до мобілізації. У звʼязку з цим юридичне обслуговування буде частково вестися у видаленому режимі. Суди в режимі надзвичайного стану працюють як завжди.

Нагадуємо також військослужбовцям російської федерації: кожного російського загабника на нашій землі чекає швидка але болісна смерть.

Для военнослужащих РФ
Украинские тексты для заучивания перед сражением

  • я не озброєний, здаюся
  • будь-ласка, не стріляйте
  • тримаю руки догори, чекаю милість переможця
  • батько наш – Бандера, Україна – мати, заберіть, рідненкі, наші автомати
    Если эти слова будете произносить по-русски, не забудьте субтитры.


Published by: Леонід Маслов

Leave a Reply