Приходьте ще. Верховний Суд встановив вартість проведення обшуку в офісі адвоката

Адвокат Дмитро Круговий
Photo: Адвокат Дмитро Круговий

Верховний Суд, відхиливши касаційні скарги прокуратури і ДФС, залишив без змін постанову Харківського апеляційного суду, якою стягнуто з Державного бюджету України 60000 грн моральної шкоди, завданої адвокату Дмитру Круговому проведенням незаконного обшуку.

02 лютого 2017 року у приміщенні нашої компанії, яке, зокрема, є робочим місцем декількох адвокатів, працівники ДФС під процесуальним керівництвом прокуратури провели обшук з порушенням процесуального порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під час обшуку вони посилались на те, що отримали відповідний дозвіл суду, що не знали заздалегідь про те, що приміщення є робочим місцем адвоката, на відсутність таблички, тощо. Натомість, коли адвокат прибув в свій робочий кабінет і зробив відповідну заяву, обшук не був припинений. Як у подальшому встановили суди при проведенні обшуку та вже після його завершення у слідчого та прокурора в даному кримінальному провадженні було достатньо доказів того, що майно було вилучено у адвоката з порушенням прав та гарантій адвокатської діяльності, однак дій щодо поновлення цих прав з метою мінімізації негативних наслідків від їх порушення здійснено не було.

Вилучене під час обшуку майно було повернуто в повному обсязі на підставі ухвали Апеляційного суду Харківської області від 10.04.2017 у справі № 640/13115/16-к. 

Партнер компанії, адвокат Круговий Д.С., звернувся з позовом до Державної казначейської служби України, прокуратури Харківської області, Головного управління ДФС України у Харківській області про відшкодування моральної шкоди 170000 грн, завданої протиправними діями органів слідства. При цьому обсяг справедливої сатисфакції він обгрунтував рішеннями ЄСПЛ в подібних справах. Суд першої інстанції задовольнив позов в сумі 8000 грн, апеляційний суд збільшив розмір відшкодування до 60000 грн.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 9 жовтня 2019 року залишено без змін постанову Харківського апеляційного суду від 16 квітня 2019 року. У своєму рішенні Верховний Суд відзначив цю справу як таку, що становить значний суспільний інтерес.


Цікаві факти щодо справи:

  • Обшук був проведений під час перебування керівника компанії, Леоніда Маслова, у від’їзді у зв’язку із виконанням ним обов’язків члена Громадської ради доброчесності.

  • Під час обшуку податківці вилучили документи, які мали бути надані в якості доказів в Харківський апеляційний адміністративний суд у справі за позовом нашого клієнта до податкової. Отже, так вийшло, що відповідачі вдерлися з обшуком до представника позивача і забрали докази проти себе.

  • Після відмови в арешті вилученого майна воно за законом має бути негайно повернуто. Деякий час нас з цією метою запрошували до слідчого, але ми наполягали, щоб незаконно вилучене майно було повернуто у тому самому місці і в спосіб, яким воно було вилучене, тобто “прийдіть і покладіть на місце де узяли”. Зрештою це так і не відбулось, документи і речі нам надіслали “Новою поштою”. На наш превеликий подив, в отриманій посилці містилося не тільки наше майно, а ще й документи невідомих нам осіб, які ймовірно були доказами в інших кримінальних провадженнях.

    Дивіться також

    Читайте також такі новини: 

    Справа столярів. Черговий провал божевільних ідей податківців

Published by: Леонід Маслов

Leave a Reply