Як зміниться життя жінок з 1 жовтня. Нова хвиля мобілізації. Призов жінок

Фото: Мобілізація жінок в Україні

Ще у жовтні 2021 року Міністерство Оборони затвердило перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, що одразу ж наробило великого шуму. 

З 1 квітня перелік професій мав нову редакцію, проте стрічка новин продовжує наповнюватися обговореннями, а тема мобілізації жінок не втрачає актуальності, тож наша команда підготувала матеріал, в якому ми детально розглядаємо це питання. 

 

В межах інтернет простору ця тема активно почала з’являтись і набула перспективного розголосу на фоні тимчасового обмеження виїзду чоловіків за межі України.

Наразі нормативна база організації військового обліку жінок перебуває в стадії змін, враховуючи досвід масштабної мобілізації і недоліків з якими встигли зіштовхнутись. Однак, вже є певні важливі моменти, які не повинні зазнати змін, тому вважаю необхідним висвітлити їх для вчасної обізнаності.

 

Які професії підпадають під обов’язковий військовий облік, де закріплено?

Ідентично з чоловіками це питання регулюється Законом України “Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку”.

З 1 жовтня жінки, професії та спеціальності яких відповідають визначеним в наказі Міністерства оборони України №313 мають стати на військовий облік. Це список з моменту його ухвалення (з жовтня 2021 року) вже неодноразово зазнав змін як в порядку розширення, так і звуження, тому варто розуміти, що це не остаточна редакція.

Наразі список налічує 120 професій і спеціальностей. 

 

Які строки та порядок для даної процедури?

Граничні строки постановки на облік жінок наразі не зазначені. За наказом Міноборони, процес офіційно стартує 1 жовтня 2022 року і проходитиме у Територіальних центрах комплектування та соціальної допомоги (ТЦК та СП) за місцем проживання. 

Для постановки на облік потрібно буде мати при собі паспорт, ідентифікаційний номер, документ про освіту/професію (диплом, свідоцтво).

Буде враховуватися і диплом, і професія, за якою жінка фактично працює. Щодо підприємців, можливо, професію будуть визначати через КВЕДи.

Звичайно, під час війни це мало б відбуватися прискореними темпами, але, як за заявами офіційних представників, Збройні Сили України нині не мають потреби в мобілізації жінок 

 

Що із виїздом за кордон?

Це те питання, яке мабуть цікавить понад усе. Насправді, нових законодавчих актів щодо окремого чи спрощеного військового обліку жінок законодавцем не прийнято та не встановлено, а це означає, що жінки зазначених професій/спеціальностей перебувають на військовому обліку та користуються загальними правами військовозобов’язаних. Тобто, за чинним законодавством, лише окремі категорії жінок матимуть змогу залишати країну. Цей перелік ідентичний із переліком для військовозобов’язаних чоловіків і не є досить широким. Натомість ця тема у ЗМІ та неофіційних заявах посадових осіб, які мають відношення до цієї сфери законодавчого регулювання постійно коригується та відповідь на це питання не є сталою. 

Наприклад, лише з початку липня 2022 року вже 3 рази змінювалась “оперативна” інформація про можливість виїзду військовозобов’язаних жінок за кордон. Так, за інформацією ексрадника глави Міністерства внутрішніх справ Віктора Андрусіва  окрема категорія професій та спеціальностей може залишити країну лише за наявності спеціального дозволу. Що це за категорія – досі невідомо, а офіційних заяв з цього питання поки не було, тому наразі це питання й досі залишається відкритим. Натомість напрям руху цього питання спрямовується у залишенні до відкритих кордонів для жінок. Також майте на увазі, що заради клікбейтних заголовків, а частенько і як елемент ворожого ІПСО, цією темою маніпулюють. 

 

Що робити тим жінкам, які вже виїхали з країни?

За законом, військовозобов’язані мають після повернення додому  в семиденний строк стати на облік у територіальному центрі комплектування за місцем проживання.

Але ж українські жінки, які зараз перебувають за кордоном, поки вони не стали на військовий облік, не є  військовозобов’язаними, і цей факт ми особливо підкреслюємо.

 

Хто не підлягає мобілізації?

Навіть якщо ваша спеціальність відповідає одній із вказаних у переліку, Ви все ще можете мати відстрочку від мобілізації на загальних підставах. Повний перелік визначено ст. 23 Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Закон не ділить військовозобовʼязаних за статтю.

На всіх покладаються рівні права та обов’язки. Жінки або чоловіки не підлягають мобілізації, якщо: 

  • мають троє і більше неповнолітніх дітей;
  • самотужки виховують неповнолітню дитину чи  дитину з інвалідністю;
  • мають постійно доглядати за хворою дружиною, чоловіком чи батьками;
  • мають неповнолітню дитину, а один з подружжя в цей час перебуває на військовій службі.

Щодо відстрочки через вагітність, в законі немає жодного слова, проте вагітність може підпадати під відстрочку “за станом здоров’я”.

 

Яка відповідальність за порушення правил військового обліку жінок?

Як запевняють органи військового управління, до кінця 2022 року ані жінки, ані керівники підприємств, де задіяні жінки, тобто перебувають у трудових відносинах, не нестимуть адміністративної відповідальності за порушення правил  військового обліку, тому що цей період визначений як перехідний.

Процитуємо міністра оборони Олексія Резнікова:

  • “Що стосується штрафів, то їх не можуть застосовувати до жінок, спеціальності яких передбачають постановку на облік. Військовозобов’язані — це громадяни, які перебувають у запасі для комплектування збройних сил та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Військовозобов’язаним людина стає лише після постановки на військовий облік. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено штрафів для жінок які вперше стають на облік як військовозобов’язані”.

Взагалі ж, за порушення правил військового обліку передбачена  адміністративна відповідальність. Стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штрафи за цією статтею для військовозобов’язаних передбачені в розмірі від 510 до 850 гривень. За повторне порушення протягом року – від 850 до 1 700 гривень.

Якщо особи ухиляються від військового обліку після попередження, зробленого керівником «військкомату», це вже ч. 1 ст. 337  КК України, якою передбачене покарання – від 5 100 до 8 500 гривень або виправні роботи до одного року.

Більш того, зауважимо, що відповідальність також передбачена і для керівників підприємств, у разі якщо працевлаштована жінка не стане на військовий облік. Перший штраф – від 3400 до 5100 грн. За повторне порушення протягом року  – від 5100 до 8500 грн.

 

Висновки

В підсумку зазначу, що з метою підтримання обороноздатності України є два пріоритети:

  1. створити мобілізаційний резерв, навіть з числа жінок. Варто відкинути сексистські упередження щодо того, що “армія не місце для жінок”. Враховуючи перспективи якісного переоснащення, для жінок знайдеться повно варіантів для виконання роботи в бойових умовах, де потрібний в першу чергу інтелект, а не груба сила, щоб зрушити з місця іржавий важіль.
  2. не перелякати жінок перспективою прям завтра опинитись під забороною на вільне пересування і обовʼязком йти на фронт. Слід розуміти, що військовий обовʼязок жінок є новим інститутом. Тому варто розумно підготувати жінок до виконання цього обовʼязку.

Серед крайніх заяв Генштабу прозвучало, що жінок будуть брати на облік тільки за їх згодою, що, в принципі, є логічним на початковому періоді. 

Власне, це все, що ми хотіли озвучити. Віримо, що Україні вистачить наявних сил і засобів для знищення ворога. Віримо в Збройні Сили України!

Бережіть себе і Слава Україні! 

 

Дивіться відео про призов жінок на нашому ютуб каналі

Published by: Василь Орєшкін

Leave a Reply