ЄСПЛ визнав порушення права на приватне життя через повторну віктимізацію жертви жертви зґвалтування

Європейський суд з прав людини визнав, що під час розгляду справи про групове зґвалтування, апеляційний суд який розглядав справу, повторно віктимізував жертву, допускаючи недоречні запитання та сексистські формулювання.

Такі дії з боку апеляційного суду ЄСПЛ 6 голосами проти 1 кваліфікував як порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини та основних свобод та зобов’язав виплатити заявниці 12 тисяч Євро як моральне відшкодування.

Що відбулося. Семеро чоловіків були звинувачені в груповому зґвалтуванні заявниці. Вона стверджувала, що спосіб ведення кримінального провадження, що призвів до виправдання обвинувачених, спричинив порушення її прав та інтересів за статтею 8. Щодо ефективності розслідування, враховуючи розгляд справи в цілому, органи влади не були пасивними або не продемонстрували необхідної ретельності та оперативності в оцінці всіх обставин справи. Насправді заявниця скаржилась лише на умови, в яких її допитували протягом усього кримінального провадження, та оскаржувала аргументи, якими суди обґрунтовували свої рішення у цій справі.

 

На думку ЄСПЛ незважаючи на те, що національна влада має гарантувати захист прав жертв гендерного насилля (зокрема жінок), вона продемонструвала упереджене ставлення до них, що свідчить у свою чергу про відповідне ставлення до жінок у суспільстві.

 

ЄСПЛ вважає, що дозволяючи собі осудливі коментарі на адресу потерпілої, суд нівелює довіру до системи правосуддя, отже покарання судочинців в данному випадку необхідне та допоможе у боротьбі з гендерним насильством та нерівністю.

 

Рішення доступно лише французькою мовою.
Короткий огляд англійською за посиланням.

Published by: Леонід Маслов

Leave a Reply